WARTO WIEDZIEĆ

„Przerwę na papierosa trzeba będzie odpracować”, Dziennik Gazeta Prawna, Łukasz Guza, 08.02.2018r.

Duże zmiany czekają palaczy. Jeśli zatrudniający zezwala na przerwy na papierosa, to będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas. „Po godzinach”, ale nie w ramach nadgodzin.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1102962,przerwa-na-papierosa-odpracowanie.html„Palisz? To może popsuć Twój słuch.” - Serwis PAP Zdrowie, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska, 15.01.2018r.

https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/palisz-moze-popsuc-twoj-sluch

"1500 razy mniej. Papierosy elektroniczne w świetle badań naukowych" - prof. Andrzej Sobczak

Interesująca publikacja prezentująca wyniki badań na temat wpływu palenia e-papierosów na zdrowie. Źródło: centrumprasowepap.pl, rynekzdrowia.pl, 9 stycznia 2018r. http://www.rynekzdrowia.pl/uslugi-medyczne/pierwsza-polska-ksiazka-o-badaniach-na-temat-e-papierosow,180152,8.html

„Palenie tytoniu w Polsce” - Wojciech Stefan Zgliczyński


Zachęcamy do zapoznania się z tym kompendium wiedzy nt. palenia: sytuacji epidemiologicznej, jego skutków oraz prowadzonej polityki antytytoniowej w Polsce (link: http://bit.ly/2AWTeWL)

"Gen uzależnienia od nikotyny"

Wariant DNA, znajdujący się w genie DNMT3B i występujący powszechnie u osób pochodzenia europejskiego i afrykańskiego, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia od nikotyny oraz zachorowania na raka płuc - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z RTI International w Karolinie Północnej (USA).
[...] „To nowe odkrycie poszerza zakres znanych czynników genetycznych o potwierdzonym wpływie na uzależnienie od nikotyny - mówi dr Hancock. - Wariant genu, który zidentyfikowaliśmy, jest bardzo powszechny - występuje u 44 proc. Europejczyków i Amerykanów pochodzenia europejskiego oraz 77 proc. Afroamerykanów. Dowiedliśmy, że wywiera on istotny wpływ na regulację genów w ludzkim mózgu, zwłaszcza w móżdżku, który do tej pory pomijany był w badaniach uzależnień”.(PAP)

Wiecej na: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,460179,gen-uzaleznienia-od-nikotyny.html

Źródło: PAP Nauka w Polsce, 21.10.2017

Świat walczy z paleniem papierosów – WHO REPORT ON THE GLOBAL TOBACCO EPIDEMIC, “Monitoring tobacco use and prevention policie”, 2017

121 krajów, obejmujących 63 proc. globalnej populacji, wdrożyło przynajmniej jeden z sześciu zalecanych przez WHO sposobów do walki z tytoniową plagą. Polska jest jednym z prymusów.


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wiele lat temu zarekomendowała przywódcom wszystkich krajów świata 6 skutecznych, systemowych rozwiązań, jakie należy wdrażać, aby skutecznie ograniczyć konsumpcję wyrobów tytoniowych w społeczeństwie. Ta rekomendacja znana jest pod nazwą MPOWER, od pierwszych liter angielskich słów wyrażających: monitorowanie postaw i zachowań palaczy, ochronę ludzi przed dymem tytoniowym, pomoc w leczeniu uzależnienia, ostrzeganie o skutkach zdrowotnych palenia, egzekwowanie zakazu reklamy i promocji wyrobów tytoniowych oraz podnoszenie cen wyrobów tytoniowych (Monitor, Protect, Offer, Warn, Enforce, Raise).

Choć tego rodzaju apele zazwyczaj pozostają tylko szlachetnym „wołaniem na puszczy”, to jednak tym razem, w związku z ogromnymi kosztami społecznymi nałogu tytoniowego, większość krajów świata posłuchała ekspertów WHO i wdrożyła u siebie przynajmniej jedno z wymienionych wyżej antytytoniowych działań.

W sumie objętych zostało nimi już blisko 4,7 miliarda ludzi w skali całego globu. Dla porównania, jeszcze w 2007 r. było ich cztery razy mniej (tylko 1 miliard). Najważniejsze są jednak efekty – i te są widoczne.

W samej tylko Europie, odsetek osób palących papierosy (w wieku ponad 15 lat) zmniejszył się od 2005 r. z ponad 32 proc. do blisko 27 proc. w 2015 r., a WHO prognozuje, że do 2025 r. odsetek palaczy na naszym kontynencie spadnie poniżej 24 proc.

Źródła:
Raport WHO
http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/258503/1/WHO-NMH-PND-17.4-eng.pdf?ua=1
https://zdrowie.pap.pl/uzaleznienia/papierosy-sa-w-odwrocie-prawie-caly-swiat-walczy-z-epidemia-paleniaPaląc zabijasz swoje dziecko
- wywiad z prof. dr. hab. med. Włodzimierzem Sawickim Kierownikiem Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Jak podają statystyki, od 22 do 28 proc. Polek w ciąży pali papierosy, w tym 40 proc. ciężarnych z wykształceniem podstawowym i 11 proc. z wykształceniem wyższym. Szacuje się, że 120-140 tysięcy noworodków urodzonych każdego roku jest przez długi czas narażonych na trucizny i substancje rakotwórcze zawarte w dymie papierosów wypalanych przez matki.

Palić nie wolno. Gdy pali kobieta ciężarna, pali też jej dziecko. Papieros to najgorzej działająca na płód używka, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, kiedy wykształca się łożysko. Od niego przecież zależy rozwój płodu, jego kondycja, przebieg ciąży, a także to, czy dziecko urodzi się o czasie, w jakim stanie będą jego płuca, układ krwionośny, układ nerwowy, mózg. Łożysko tworzy się z drobniusieńkich kosmków, które są wyposażone w bardzo drobne naczynia włosowate. Są one bardzo delikatne, szybko reagują na substancje, które ograniczają dopływ tlenu do wszystkich tkanek. Nikotyna tak bardzo obkurcza te drobne naczynia, że bezpowrotnie ulegają one uszkodzeniu. Zaburzona zostaje częstość rytmu serca płodu oraz zmniejszają się jego ruchy oddechowe. Wypalenie jednego papierosa przez kobietę ciężarną powoduje przyspieszenie akcji serca płodu o 39 uderzeń na minutę. Przyspieszenie to występuje jeszcze przez 8-12 minut po zgaszeniu przez matkę papierosa.

Więcej na https://nazdrowie.pl/artykul/terapeutyka/palac-zabijasz-swoje-dziecko/

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami projektu badawczego „Analiza ekspercka polityki zdrowotnej ograniczającej palenie tytoniu w Polsce w kontekście realizacji celów i zadań „Strategii Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024” – badanie Delphi”.

Projekt został zrealizowany w ramach grantu naukowego przyznanego przez Fundację Polska Liga Walki z Rakiem w konkursie ONKOGRANTY, przez zespół badawczy Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie. Jego celem było dokonanie oceny spójności polityki ograniczającej palenie tytoniu w Polsce z działaniami zakładanymi w tym zakresie w „Strategii Walki z Rakiem w Polsce w latach 2015-2024”. W jego trakcie przeprowadzono wywiady z 28 ekspertami w dziedzinie polityki zdrowotnej w Polsce.

"Czy można zabić w sobie lub w kimś odruch sięgnięcia po papierosa?"
- fragment wywiadu z prof. dr. hab. Arturem Mamcarzem z
III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, prodziekanem II Wydziału Lekarskiego WUM, MDW, 04.2017r.

"Nie ma na to jednego sposobu. Często aktywność fizyczna jest polecana jako pewien element zastępczy, a więc można pójść biegać, pływać czy pojeździć na rowerze. Papieros jest traktowany jak nagroda. Z moich praktycznych obserwacji wynika – a dotyczy to moich pacjentów, którzy rzucili palenie – że potrzebują oni mieć nagrodę inną niż zapalenie papierosa. Dla jednych taką nagrodą może być zdolność odczuwania zupełnie nowych doznań smakowych po skończeniu z nałogiem. Dla innych to jest radość czerpana z aktywności fizycznej, której do tej pory nie mieli. Dla kolejnych – zdrowsza skóra, lepszy oddech..." Cały tekst poniżej, kliknij na stronę, aby powiększyć

  

 

"Papierosy są passe. Dlaczego nie warto zaczynać palić?"

dr hab. Grzegorz Basak

Audycja Czat Czwórki, PolskieRadio.pl, 6 lipca 2017r., rozmawiają Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie, dr hab. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
"Wśród młodych Polaków częstotliwość sięgania po papierosa nie rośnie od kilku lat - i to jest ekstra. Przeraża jednak, że regularnie, codziennie pali co szósty 15-latek. To potencjalni dorośli palacze..." - Magdalena Cedzyńska
 
Posłuchaj: http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1785847,Papierosy-sa-passe-Dlaczego-nie-warto-zaczynac-palic

"Młodzi coraz częściej niepalący"

Audycja Czat Czwórki, PolskieRadio.pl, 6 lipca 2017r., rozmawiają Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie, dr hab. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
"Wśród młodych Polaków częstotliwość sięgania po papierosa nie rośnie od kilku lat - i to jest ekstra. Przeraża jednak, że regularnie, codziennie pali co szósty 15-latek. To potencjalni dorośli palacze..." - Magdalena Cedzyńska 

Zachęcamy do lektury artykułu Tomasza Kobosz z Medexpress.pl: http://www.medexpress.pl/mlodzi-coraz-czesciej-niepalacy/67253

"Warzywa na wagę zdrowia, zwłaszcza dla palaczy"

Warzywa wykazują działanie przeciwzapalne, a przewlekła obturacyjna choroba płuc jest związana ze stałym stanem zapalnym w organizmie, przede wszystkim w drogach oddechowych – komentuje dr hab. Kałuża, prof. SGGW. Zawarte w warzywach i owocach witaminy oraz cały szereg związków niebędących witaminami niwelują stres oksydacyjny. Co ciekawe, warzywa i owoce nie przeciwdziałają POChP u osób, które nigdy nie paliły.

Artykuł Anny Piotrowskiej, z Serwisu PAP Zdrowie https://zdrowie.pap.pl/tagi/warzywa-zielone

"E-cigarettes potentially as harmful as tobacco cigarettes, study shows"

The results of tests conducted by UConn chemists show that nicotine electronic cigarettes are equivalent, if not slightly worse, than unfiltered (nf) tobacco cigarettes when it comes to causing DNA damage. Non-nicotine (nn) e-cigarettes cause damage similar to filtered tobacco cigarettes. The amount of relative DNA damage is reflected by the intensity of the color in each circle with brighter colors reflecting more damage.

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612094027.htm

"Passive smoking in childhood linked to rheumatoid arthritis"

Związek pomiędzy aktywnym paleniem a ryzykiem rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów został potwierdzony badaniami. Co ciekawe, nowe prace sugerowały po raz pierwszy, że u dzieci narażonych na bierne palenie we wczesnym dzieciństwie znacznie zwiększyło się ryzyko rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów.
Więcej na stronie
https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170616102121.htm


"Chłopcy bardziej poszkodowani biernym paleniem"

O tym, że bierne palenie szkodzi, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Najnowsze badania dowodzą, iż w przypadku kobiet w ciąży może ono szkodzić podwójnie: zarówno matce, jak i jej nienarodzonemu dziecku, zwłaszcza jeśli jest chłopcem.

Artykuł Anny Piotrowskiej, z Serwisu PAP Zdrowie https://zdrowie.pap.pl/strefa-intymna/chlopcy-bardziej-poszkodowani-biernym-paleniem


Dlaczego tak trudno rzucić palenie? "Magdalena Cedzyńska: Rzucanie palenia to proces" (Dzień Dobry TVN, 24 sierpnia 2015)
http://m.interia.pl/wideo/video,vId,1907789


Studies: Concerns for bladder cancer risk of e-cigarette smokers and traditional smoking, the 112th Annual Scientific Meeting of the American Urological Association (AUA), Boston May 2017

Dane przedstawione na 112. dorocznym spotkaniu naukowym American Urological Association (AUA) wskazują na szkodliwe związki między stosowaniem papierosów i e-papierosów a ryzykiem raka pęcherza moczowego i łączą intensywność palenia tradycyjnych papierosów z większym ryzykiem śmiertelności wśród pacjentów z rakiem pęcherza moczowego
. Raport został udostepniony opinii publicznej w Bostonie 15 maja 2017r. Więcej na temat do przeczytania na stronie http://www.medicalnewstoday.com/releases/317497.php

Pracodawcy tracą miliony przez palaczy

Przerwa na przysłowiowego „dymka” to dla wielu pracowników nieodłączny element pracy. Jak pokazują dane Kantar Millward Brown dla Work Service 24% Polaków codziennie pali papierosy w miejscu zatrudnienia. To, co jednak dla palaczy jest czymś normalnym dla pracodawców jest ogromnym obciążeniem finansowym. Każdego dnia z powodu przerw na papierosa firmy tracą blisko 31 milionów złotych.
Palenie papierosów dla jednych jest nałogiem, od którego trudno się uwolnić, dla innych chwilą przyjemności i odprężenia. Z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na zlecenie Work Service wynika, że 3 na 10 Polaków to nałogowi palacze, którzy sięgają po papierosa codziennie, także w pracy, do czego przyznaje się 23,9% pracowników. A przerwa na „dymka” jest nie tylko czasochłonna, ale i kosztowna, bo czas poświęcony na palenie to czas niepoświęcony obowiązkom w pracy. W efekcie pracownik, który idzie na papierosa przynosi firmie straty. W skali całego kraju to 30,9* mln złotych dziennie uwzględniając tylko średnie i duże przedsiębiorstwa.


Pracownik idąc zapalić musi oderwać się od swoich zajęć, często przerwie na papierosa towarzyszą rozmowy, co w efekcie w skali całego dnia powoduje, że ok. godziny poświęca na „dymka”. Z naszych badań wynika, że średnio Polacy wypalają 8,7 papierosa dziennie, co daje 1 papierosa na godzinę. Rekordzista wypala ich aż 40 w ciągu jednego pobytu w miejscu zatrudnienia, a ponad 22% palących więcej niż 10. Mimo wewnętrznych regulaminów dotyczących palenia wciąż pracodawcom trudno kontrolować, jak wiele czasu pracownik poświęca tej czynności w ciągu dnia – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz w Work Service S.A.

* Podstawa do obliczeń: GUS, średnie miesięczne wynagrodzenie w czerwcu 2017 w wysokości 4508,08 zł, liczba pracujących 6 001 500 dotyczy przedsiębiorstw zatrudniających minimum 9 osób, przy przerwach trwających średnio 60 minut dziennie.

Dane zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Millward Brown S.A. Badanie zostało zrealizowane w okresie 19-24 lipca 2017 r.

 

The effect of long-term maternal smoking on the offspring's lung health, American Journal of Physiology - Lung Cellular and Molecular Physiology, May 2017

Maternal smoking during pregnancy contributes to long-term health problems in offspring, especially respiratory disorders which can manifest in either childhood or adulthood.

http://ajplung.physiology.org/content/early/2017/05/11/ajplung.00134.2017.full.pdf+html

Tobacco smoking and all-cause mortality in a large Australian cohort study: findings from a mature epidemic with current low smokin prevalence

Zespół pod kierownictwem prof. Emily Banks z Australian National University w Canberze przeprowadził badanie na grupie ponad 200 tys. osób, które wykazało, że w porównaniu z osobami nigdy niepalącymi aktualni palacze mieli (niezależnie od płci) ok. trzy razy wyższe ryzyko przedwczesnego zgonu. Jak wyliczyli naukowcy, są oni również narażeni na zgon 10 lat wcześniej niż ich niepalący rówieśnicy.

https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-015-0281-z

If you want to quit smoking, do it now

Smokers who try to cut down the amount they smoke before stopping are less likely to quit than those who choose to quit all in one go, Oxford University researchers have found.

http://www.ox.ac.uk/news/2016-03-15-if-you-want-quit-smoking-do-it-now