Mity

   Palę, bo lubię

To tylko alibi. Przecież lubisz wiele rzeczy: słodycze, pizzę, lody, lecz nie musisz ich ciągle mieć przy sobie i nie wpadasz w panikę, kiedy okazuje się, że ich nie kupiłeś, a sklepy są zamknięte. Te przysmaki Cię nie uzależniają, a nikotyna tak.

   Palę SLIMY - są mniej szkodliwe

Mitem jest przekonanie niektórych palaczy, że cienkie papierosy, tzw. SLIM są mniej szkodliwe dla zdrowia, niż pozostałe wyroby tytoniowe. Nie ma różnicy. Wszystkie papierosy zawierają mieszaninę ok. 4 tys. związków chemicznych, a około 40 z nich to substancje rakotwórcze.

   Palę, ale się nie zaciągam,

czyli nie wdycham rakotwórczych związków chemicznych. To nie prawda. Twoje palenie można porównać do bardzo szkodliwego palenia biernego.

   Palę LIGHTY, czyli dostarczam sobie mniej rakotwórczych substancji

Nic bardziej mylnego, papierosy light zawierają tyle samo substancji smolistych, co zwykłe papierosy i nie chronią przed nowotworami lub chorobami krążenia.

   Palenie uśmierza ból po wyrwaniu zęba

Palacza uspakaja dobrze mu znane zachowanie, sam rytuał palenia, krótkotrwałe i złudne, działanie nikotyny na zakończenia nerwowe, a nie wdychanie nikotyny. Palenie po ekstrakcji zęba może skutkować różnego typu powikłaniami, takimi jak np. suchy zębodół, silny długoterminowy, trwający kilka dni ból związany z zaburzeniami w formowaniu się skrzepu wewnątrz zębodołu czy nawet zapalenie okostnej. Powoduje również znaczne przedłużenie gojenia się rany.

   Palę fajkę, bo to zdrowsze

Palenie tytoniu fajkowego różni się od palenia papierosów jeśli chodzi o samą czynność, jednak nie zabezpiecza i nie zmniejsza ryzyka zachorowania na choroby typowe dla osób palących. Dym fajkowy wprowadzany jest do jamy ustnej i nikotyna przenika przez błony śluzowe do organizmu do receptorów nikotynowych w mózgu. Szkody zdrowotne wynikające z palenia fajki dotyczą przede wszystkim szkodliwości w obrębie jamy ustnej i skutkują np. rakiem języka czy warg.

   Zaprzestanie palenia w starszym wieku jest trudne i nie przynosi takich korzyści jak u osób
         młodszych

Możliwości rzucenia palenia w starszym wieku są porównywalne do tych jakie mają ludziie młodzi, a 6-miesięczna skuteczność pozostania niepalącym u starszych chorych wynosi około 20%. Palenie w każdym wieku zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Zmniejsza także szanse na pomyślne, czyli zdrowsze starzenie się.

   Znam palaczy, którzy dożyli sędziwego wieku, czyli skutki palenia nie zawsze są takie straszne

Jak wiemy, wyjątek nie potwierdza reguły...