Fakty

Uzależnienie od papierosów, tzw. nikotynizm wydaje się być pozornie bezpieczną praktyką, ponieważ jego negatywne skutki nie są widoczne natychmiast, co obserwuje się np. u usób przyjmujących narkotyki czy dopalacze.

Palenie w liczbach

(źródło: Ministerstwo Zdrowia)


Korzyści z rzucenia palenia - minuty, godziny, dni, tygodnie, lata!

(źródło: Ministerstwo Zdrowia)

Składniki dymu tytoniowego - zagrożenie dla życia!

Wśród około 4 tysięcy pierwiastków i związków chemicznych występujących w palącym się papierosie wiele charakteryzuje się silnym działaniem toksycznym, mutagennym, teratogennym (uszkadzającym płód) i rakotwórczym. Podstawowym składnikiem papierosów jest nikotyna, której wysokie stężenie w organizmie blokuje przewodzenie impulsów w układzie nerwowym, zaburza działanie ukłądu krążęnia i układu oddechowego. Papierosy zawierają również substancje smołowate (rakotwórcze), porażające tkankę płuc i prowadzące do przewlekłych stanów zapalnych i nowotworów oraz substancje drażniące, które działają głównie w drogach oddechowych i powodują: zwężenie oskrzeli i kaszel oraz zaburzenia w samooczyszczaniu oskrzeli i płuc. Równie niebezpiecznym składnikiem papierosów jest tlenek węgla, który może powodować rozwój miażdżycy.

Papierosy rujnują zdrowie

Lista chorób spowodowanych nałogowym paleniem papierosów jest bardzo długa!
  choroby nowotworowe
  niewydolność płuc
  choroba wieńcowa serca
  astma, gruźlica, grypa
  przewlekłe zapalenie oskrzeli
  choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy
  paradontoza, zapalenie dziąseł, próchnica, nieprzyjemny zapach z ust
  choroby oczu - zapalenie spojówek, katarakta, zwyrodnienie plamki żółtej
  zaburzenia funkcjonowania tarczycy, choroby skóry i przyśpieszone starzenie się skóry.
Wzrasta również zagrożenie wystąpienia: obturacyjnej choroby płuc, cukrzycy, miażdżycy czy osteoporozy.

Szok dla serca

    Nikotyna zwiększa skłonność płytek krwi do agregacji, co grozi powstawaniem zakrzepów i zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego. Nikotyna podwyższa również poziom fibrynogenu, który jest odpowiedzialny za krzepliwość krwi. Oznacza to dodatkowo zwiększenie ryzyka zakrzepicy żylnej. Wpływając na poziom „złego” cholesterolu LDL, dym tytoniowy przyspiesza także powstawanie miażdżycy. Zagrożenie zawałem serca dla palaczy jest nawet czterokrotnie większe niż dla osób niepalących. Palenie podnosi też tętno i ciśnienie, co wpływa na uszkodzenia układu krwionośnego.

Zachęta dla raka

Najgroźniejszą konsekwencją zdrowotną palenia papierosów jest rak płuca. Jest to główna przyczyna zgonu z powodu chorób nowotworowych w Polsce. Rocznie na raka płuca zapada ponad 20 tysięcy osób. Oznacza to, że każdego dnia 55 naszych rodaków dowiaduje się o tragicznej diagnozie. Nowotwór ten występuje głównie u palaczy i osób narażonych na bierne palenie.
Ważne:

- wypalenie tylko 4 papierosów dziennie trzykrotnie podnosi ryzyko zgonu z powodu raka płuca
-
objawy raka płuca pojawiają się zwykle dość późno, często dopiero wówczas, gdy nie jest możliwe wyleczenie
-
ryzyko zachorowania na raka płuc zmniejsza się o połowę już po 5 latach od momentu zaprzestania palenia, a po 15 latach jest tak niskie, jak u osób nigdy niepalących

W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Nałóg ten jest przyczyną ponad 80 proc. zachorowań na raka krtani, co drugiego nowotworu gardła i pęcherza moczowego, co trzeciego jamy ustnej i przełyku, co czwartego nowotworu wątroby. Dym tytoniowy jest także przyczyną raka żołądka, jelita grubego, odbytnicy, jajnika, trzonu macicy, trzustki, raka nerki i białaczki szpikowej. Blisko 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów można przypisać paleniu tytoniu!

"Głęboki oddech"

Układ oddechowy, jest jednym z układów najbardziej narażonych na działanie toksyn wchodzących w skład dymu tytoniowego. Jednym z największych i rosnących problemów zdrowotnych na świecie związanym z paleniem papierosów jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Niewiele osób palących słyszało o tej chorobie, a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę z jej zdradliwego charakteru. Jest to choroba przewlekła, o postępującym przebiegu, w dłuższej perspektywie prowadząca do niewydolności oddechowej. W Polsce na POChP choruje już ok. 2 mln. osób. Rocznie 20 000 Polaków przechodzi z jej powodu na rentę inwalidzką!
Ważne:
-
do 2020 roku POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie (po chorobach układu krążenia i nowotworach)
-
w zaawansowanych stadiach choroby pacjenci chorzy na POChP powinni być „podłączeni” do tlenu przez minimum 15 godzin w ciągu doby
-
szacowane całkowite koszty leczenia POChP w Polsce w 2014 roku wyniosły prawie 1 300 000 000 złotych (1 mld 300 mln zł)
-
najbardziej skuteczną metodą leczenia POChP jest zaprzestanie palenia!

Palenie tytoniu znacząco wpływa również na zwiększenie częstości zakażeń układu oddechowego. W przypadku osób chorych na astmę zagrożenia są jeszcze większe. Ponieważ oskrzela chorujących na astmę są wyjątkowo wrażliwe na szkodliwe działanie dymu tytoniowego, palenie papierosów u tych osób częściej prowadzi do niebezpiecznego skurczu oskrzeli. Oprócz nasilenia objawów choroby, palenie papierosów powoduje również potrzebę zwiększenia dawek leków u chorych.

Sen, zdrowie psychiczne i seksualne

Palenie papierosów może powodować bezsenność. Faza snu głębokiego u palaczy ulega skróceniu. Nikotynizm podnosi także ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych. Jednym z poważnych skutków palenia są również zaburzenia erekcji, a nawet impotencja.

Długość życia

Palacze żyją średnio 10 lat krócej, niż osoby niepalące...

Nasz wygląd

Zęby - obecna w dymie tytoniowym nikotyna powoduje choroby dziąseł i zębów, a również przyczynia się do rozwoju próchnicy. To właśnie palenie papierosów powoduje czarny osad na zębach, ich żółknięcie, przebarwienia, niszczenie szkliwa. U osób uzależnionych od nikotyny często występują choroby przyzębia powodujące nieświeży oddech. Palący, w większym stopniu niż osoby niepalące, narażeni są również na utratę zębów.

Cera - palenie papierosów przyczynia się do powstawania brzydkich pionowych zmarszczek wokół ust i starzenie się skóry. W jaki sposób? Nikotyna powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i upośledza dopływ krwi do skóry, która nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu oraz witamin. W ten sposób proces regeneracji zostaje zablokowany, skóra traci zdolność do wiązania wody i marszczy się. Niedotleniona skóra palaczy jest szara, zrogowaciała i wygląda starzej nawet o 10 lat! Nikotyna wpływa również na zwiększenie wydzielania łoju oraz potu, co skutkuje zaostrzeniem trądziku oraz innych chorób skóry.

Włosy - włosy osoby palącej przesiąknięte są dymem. Nikotynizm może zaburzyć wzrost włosów i przyspieszyć ich wypadanie. Toksyczne substancje, znajdujące się w dymie papierosowym blokują produkcję białka – podstawowego składnika budulcowego włosów.

Dłonie i paznokcie - Jak rozpoznać palacza? Wystarczy rzut oka na dłonie. Zarówno skóra palców, jak i paznokcie osób uzależnionych od nikotyny żółkną. Płytka paznokcia zmienia zabarwienie, staje się delikatna i łamliwa, pojawiają się na niej przebarwienia.

Nikotyna pobudza, a nie uspokaja

Nikotyna jest silnym stymulantem i choć w trakcie palenia odczuwasz coś w rodzaju samozadowolenia, to jednocześnie wzrasta Twoje ciśnienie krwi i napięcie nerwowe. Wrażenie uspokojenia utrzymuje się tylko przez czas działania nikotyny i bierze się z chwilowego ugaszenia głodu nikotynowego! Po wypaleniu znów zaczynasz odczuwać zdenerwowanie z powodu niskiej zawartości nikotyny w organizmie…i tak koło się zamyka!

Palenie przy dzieciach jest dla nich bardzo niebezpieczne

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowała kilka lat temu pierwsze przeprowadzone na tak ogromną skalę badania dotyczące tzw. biernego palenia. Co roku z powodu wdychania dymu papierosowego umiera 600 tys. osób, które papierosów nie palą. Około 1/3 ofiar to dzieci! Ponadto, dzieci, które narażone są na bierne palenie, rozwijają się wolniej niż ich rówieśnicy.

Palenie papierosów w ciąży szkodzi nie tylko Tobie, ale i dziecku!

Gdy palisz w ciąży, to po urodzeniu dziecko jest niedotlenione i niedożywione. Może mieć zaburzenia układu oddechowego oraz układu krążenia, ma także większą podatność na choroby i jest słabsze.

Bierne palenie, czyli wdychanie dymu papierosowego przez osoby przebywające w pobliżu palącego,
        jest niezwykle szkodliwe

Obłok dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla oraz od 2 do 20 razy więcej nikotyny, niż dym wdychany przez palącego. Niestety, w grupie osób palących biernie, bardzo często znajdują się dzieci. Wg danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce umiera rocznie około 2 tysiące tzw. "biernych palaczy".