WARTO WIEDZIEĆ

"Czy można zabić w sobie lub w kimś odruch sięgnięcia po papierosa?" - fragment wywiadu z prof. dr. hab. Arturem Mamcarzem z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii, prodziekanem II Wydziału Lekarskiego WUM, MDW, 04.2017r.

"Nie ma na to jednego sposobu. Często aktywność fizyczna jest polecana jako pewien element zastępczy, a więc można pójść biegać, pływać czy pojeździć na rowerze. Papieros jest traktowany jak nagroda. Z moich praktycznych obserwacji wynika – a dotyczy to moich pacjentów, którzy rzucili palenie – że potrzebują oni mieć nagrodę inną niż zapalenie papierosa. Dla jednych taką nagrodą może być zdolność odczuwania zupełnie nowych doznań smakowych po skończeniu z nałogiem. Dla innych to jest radość czerpana z aktywności fizycznej, której do tej pory nie mieli. Dla kolejnych – zdrowsza skóra, lepszy oddech..." Cały tekst poniżej

"Papierosy są passe. Dlaczego nie warto zaczynać palić?"

dr hab. Grzegorz Basak


Audycja
Czat Czwórki, PolskieRadio.pl, 6 lipca 2017r., rozmawiają Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym z Centrum Onkologii w Warszawie, dr hab. Grzegorz Basak z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
"Wśród młodych Polaków częstotliwość sięgania po papierosa nie rośnie od kilku lat - i to jest ekstra. Przeraża jednak, że regularnie, codziennie pali co szósty 15-latek. To potencjalni dorośli palacze..." - Magdalena Cedzyńska
 
Posłuchaj: http://www.polskieradio.pl/10/5367/Artykul/1785847,Papierosy-sa-passe-Dlaczego-nie-warto-zaczynac-palic

"Młodzi coraz częściej niepalący"

W Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych palenie tytoniu coraz wyraźniej wychodzi z mody wśród osób młodszych, które w dorosłość wchodzą w świecie pełnym przepisów zniechęcających do sięgania po papierosa. Dane udostępnione przez Office for National Statistics (brytyjski odpowiednik GUS-u) pokazują, że pomiędzy 2010 a 2016 rokiem odsetek palaczy na Wyspach
zmniejszył się z 20,1 proc. do 15,8 procent. Największy spadek (z 25,8 do 19,3 proc.) odnotowano w najmłodszej z uwzględnionych grup wiekowych, tj. 18–24 lata.

Zachęcamy do lektury artykułu Tomasza Kobosz z Medexpress.pl: http://www.medexpress.pl/mlodzi-coraz-czesciej-niepalacy/67253

"Warzywa na wagę zdrowia, zwłaszcza dla palaczy"

Warzywa wykazują działanie przeciwzapalne, a przewlekła obturacyjna choroba płuc jest związana ze stałym stanem zapalnym w organizmie, przede wszystkim w drogach oddechowych – komentuje dr hab. Kałuża, prof. SGGW. Zawarte w warzywach i owocach witaminy oraz cały szereg związków niebędących witaminami niwelują stres oksydacyjny. Co ciekawe, warzywa i owoce nie przeciwdziałają POChP u osób, które nigdy nie paliły.

Artykuł Anny Piotrowskiej, z Serwisu PAP Zdrowie https://zdrowie.pap.pl/tagi/warzywa-zielone

"E-cigarettes potentially as harmful as tobacco cigarettes, study shows"

The results of tests conducted by UConn chemists show that nicotine electronic cigarettes are equivalent, if not slightly worse, than unfiltered (nf) tobacco cigarettes when it comes to causing DNA damage. Non-nicotine (nn) e-cigarettes cause damage similar to filtered tobacco cigarettes. The amount of relative DNA damage is reflected by the intensity of the color in each circle with brighter colors reflecting more damage.

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170612094027.htm

"Passive smoking in childhood linked to rheumatoid arthritis"

The link between active smoking and the risk of developing rheumatoid arthritis (RA) has been demonstrated by research. However, interestingly, new work also suggested for the first time that in smokers, exposure to tobacco early in life through passive smoking in childhood significantly increased this risk.

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170616102121.htm